• Robotik Cerrahi
  • Robotik Cerrahi Avantajları
  • Ödüllerimiz

Robot ile ameliyat (Robotik cerrahi) nasıl gelişmiştir?

Bilgisayar ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeler giderek artan oranlarda günümüzde kullanılmaktadır. Bu teknolojiler otomatik kontrol / robotik sistemler ile birleştirilerek daha kullanışlı ve avantajlı hale getirilmiştir. Uzayda yapılması gerekebilecek bir ameliyatın uzaktan gerçekleştirilebilmesi için NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından yapılan çalışmalar sonucu Davinci robotik cerrahi sistemi 2000 yılında FDA(Gıda ve ilaç dairesi) onayı alarak günümüzde birçok hastalığın cerrahi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Robot ile ameliyat (Robotik cerrahi) nasıl yapılmaktadır ?

Davinci

Yukarıdaki şekilde robotik cerrahi yapılan ameliyathane gösterilmiştir. Ameliyatı yapan cerrah operasyonu konsoldan yapmaktadır. Aynı odada ameliyatı yapan cerrah konsol başında ameliyat yapılan alanı 3 boyutlu olarak geniş açı ile yaklaşık 20 kat daha büyük olarak görmektedir. Daha büyük ve geniş açıdan görülebilen alanda (açık ameliyatlarda bu mümkün olmamaktadır) daha ince ve daha detaylı bir ameliyat yapılabilmektedir.

Robot ile ameliyatın (Robotik cerrahinin) avantajı nelerdir ve herkes bu yöntemle ameliyat olabilir mi?

-Daha küçük bir cerrahi kesi (daha az ameliyat izi)-Ameliyat yapılacak alanın daha iyi ve detaylı görülebilmesi.
-Normal dokuların daha fazla korunabilmesi (örneğin: sinir dokusu )
-Daha az kanama -Hastanede daha az kalma (daha erken taburcu olma)
Ameliyata ait komplikasyonların da daha iyi sonuçlar (prostat kanseri sonrası idrar kaçırma ve olası sertleşme problemlerinde daha kısa sürede düzelme / daha az oranda karşılaşma) gibi avantajları bulunmaktadır. Laparoskopik cerrahi uygulanabilecek ve dik trendelenburg (baş aşağıda olacak şekilde) pozisyon gerekecek operasyonlar için uygun hastalarda robotik cerrahi yapılabilmektedir.

Robot (Robotik cerrahi) ile ürolojide hangi ameliyatlar yapılabilmektedir?

Radikal Prostatektomi , Radikal Sistektomi , Radikal Nefrektomi , Parsiyel Nefrektomi , U-P Plasti , Adrenalektomi , Vezikovajinal Fistül Onarımı

Kliniğimizin deneyimi ve yapılan ameliyat sayıları

Yurtdışından robotik cerrahi konusunda dünyanın sayılı cerrahları kliniğimizce düzenlenen uluslararası katılımlı robotik cerrahi toplantıları düzenlenmiştir ve canlı ameliyatlar yapılmıştır. Kliniğimizde Şubat 2009 dan itibaren robotik cerrahi ile 600 e yakın ameliyat yapılmıştır.

500 den fazla Robotik radikal prostatektomi - 50 den fazla Robotik radikal sistektomi

Dünyanın 2. En büyük intrakorporeal studer poş yapılan serisi Ayrıca Pyeloplasti, Parsiyel Nefrektomi ve Adrenalektomi ameliyatları robotik cerrahi yöntemi ile yapılmaktadır.

Davinci

Da Vinci Robotunun Sağladığı Üstünlükler ve Avantajları

1. Robotun 4 kolu olup, tüm kolları aynı cerrah tarafından kullanılabilmektedir.

2. Robotun kollarının uç kısımları üroloji ameliyatlarında, hastanın karın bölgesinden açılan ve boyutları 8 mm ve 12 mm arasında değişen 4 ya da 5 adet deliklerden karın içine yerleştirilen trokar denilen metal ya da plastik yapılara bağlanır.

3. Bu kollardan birine 3 boyutlu robotik lens (3D-HD) bağlanmaktadır. Üç boyutlu lensin sağladığı görüntü, ameliyatı yapan cerraha 3 boyutlu bir görüntü sağlar, böylece dokulara ait derinlik net bir şekilde cerraha sunulmuş olur. Bu özellik laparoskopide mevcut değildir, laparoskopide sağlanan görüntü 2 boyutludur.


4. Cerrah ise, tüm robot kollarını kontrol ederek ameliyatı yaptığı kontrol paneline (konsol) oturarak ameliyatı yapar.

5. Robotik 3 boyutlu lens en az 10 kata kadar büyütme sağlar. Böylece ameliyatı yapan cerrah, dokulara ait detayları büyüterek çok daha iyi görebilir ve ameliyatı yapabilir.

6. Robotun diğer 3 kolunun uçlarına cerrahın ameliyatı yapmasını sağlayan robotik cerrahi aletler takılır (örneğin, makas ve doku tutucu). Bu aletlerin uçları oldukça nazik ve düzgündür, cerrahın elinin yaptığı hareketi aynen yapar.

7. Cerrah, robotun kollarınun ucuna takılı olan cerrahi aletleri, konsol bölgesinde her iki elinin parmaklarını takarak kontrol ettiği bilgisayar kotrollü bir mekanizma ile kontrol eder. Bu özel mekanizma, cerrahın elinde olabilecek titremeleri ameliyat bölgesine yansıtmaz ve robotun kollarının ucunun 540 derece dönüş yapmasını sağlar.

8. Robotun 3 boyutlu görüntü sağlaması ve hassas cerrahi yapabilmeyi sağlaması sayesinde küçük damarlar ve sinirler daha net bir şekilde görülebilir ve korunabilir. Böylece ameliyatlarda çok daha az kanama olur. Prostat ve mesane kanseri ameliyatlarında ise damar-sinir yapıları çok daha iyi korunduğu için, ameliyat sonrası idrar kaçırma ya da erkekler için sertleşme sorunları çok daha az görülür.

9. Karın bölgesini büyük bir kesi yaparak ameliyat yapmak yerine, karına açılan ufak deliklerden robotun kollarının uçları ameliyat bölgesine ilerletilip ameliyat yapıldığı için, ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı oluşmakta, böylece hastalar daha çabuk ayağa kalkmakta ve taburcu olmaktadırlar. Yine, açık ameliyatlarda görülebilen yara yeri enfeksiyonu ve sorunları, robotla yapılan ameliyatlardan sonra daha az görülmektedir. Bu nedenlerle robotla yapılan ameliyatlardan sonra hastaların antibiyotik ve aürı kesici kullanma ihtiyaçları daha az olmaktadır. Yine, aynı nedenlerle çalışan hastalarımız daha erken dönemde işlerine geri dönerek çalışmaya başlamaktadır.

“En İyi Robotik Ameliyat Video Sunumu Ödülü”

(Best Video Presentation Award)

“Karl Storz En İyi İkinci Poster Sunumu Ödülü”

(Karl Storz Second Prize for Best Poster Presentation Award)
2nd Istanbul Robotic Urology Symposium,
16-18. Haziran. 2010, İstanbul

Ödül Alan Robotik Ameliyat Videomuzun Başlığı:

Akbulut Z, Canda AE, Atmaca AF, Ozdemir AT, Asil E, Balbay MD. Robot assisted laparoscopic extended pelvic lymph node dissection during radical cystoprostatectomy: Initial Ankara experience.
European Association of Urology (EAU) 6th South Eastern European Meeting (SEEM), 1-2. Ekim. 2010, İstanbul

Ödül Alan Robotik Poster Çalışmamızın Başlığı:

Canda AE, Isgoren AE, Akbulut Z, Atmaca AF, Ozdemir AT, Balbay MD. Preservation of accessory pudendal arteries in robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy.
© 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Telefon: 0312 291 25 25 | Web : www.ataturkhastanesi.gov.tr
Bilgi İşlem Teknik Donanım Birimi Tarafından Hazırlanmıştır.