• Organ ve Doku Nakli Birimi
organ_nakli

Ülkemizde yaklaşık 20.000 hasta organ nakli beklemekte, çoğu hasta nakil beklerken hayatını kaybetmektedir. Herkes organ ve doku vericisi olabilir. Tıbben ölüm gerçekleştiğinde organ ve dokuların durumu nakil yapılıp yapılamıyacağını belirler. Bağışlanan kalp, karaciğer, akciğer, böbrek, pankreas, incebarsak gibi organlar nakil edilen kişilerin hayatını kurtarır.

Organ Nakli Merkezimiz

Böbrek Nakli Merkezimiz, uzman ekibiyle böbrek nakline ihtiyaç duyan hastalara hizmet vermektedir. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından gelen hastalarada hizmet veren tedavi Organ Nakli Merkezi’nin hedefi her türlü organın nakledilebildiği bir merkez oluşturmak.

SIK SORULAN SORULAR

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Vücutta görevini yerine getiremeyen bir organın yerine, canlı veya ölüden alınan yeni ve sağlam bir organın cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemidir.

ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?

Canlı ya da yoğun bakım ortamında tıbben yaşamı sona ermiş (beyin ölümü gerçekleşmiş) kişilerden organ alınabilir. Canlıdan sadece böbrek yetmezliği ya da karaciğer yetmezliği olan, çevresinde kan grubu uyumlu ve tıbbi açıdan uygun verici adayları olan hastalara nakil yapılabilir

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Kişinin serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra, doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir.

KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

18 yaşını dolduran ve mümeyyiz (karar vermesine yetisine sahip) olan herkes tıbben yaşamı sona erdikten sonra organlarının tamamını ya da bir kısmını bağışlayabilir. T.C. Sağlık Bakanlığı'nın tüm hastanelerinde, organ nakli merkezlerinde, organ nakli bölge koordinasyon merkezlerinde, Sağlık İl Müdürlüklerinde organ bağışında bulunulabilir.

ORGAN BEKLEME LİSTESİNE GİREN BİR HASTA NE KADAR SÜRE BEKLER?

Bekleyen hasta sayısına karşılık organ bağışı yeterli sayıda olmadığı için, belirli bir süre öngörülemez

© 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Telefon: 0312 291 25 25 | Web : www.ataturkhastanesi.gov.tr
Bilgi İşlem Teknik Donanım Birimi Tarafından Hazırlanmıştır.