KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM KLİNİĞİ

sef

EĞİTİM GÖREVLİSİ

sef sef sef

BAŞASİSTAN

sef

UZMAN DOKTOR

sef sef sef sef sef sef

Kliniğimiz 2004 yılı mart ayında hizmet vermeye başlamıştır.Trafik hastanesi bünyesinde bir kadın doğum kliniği bulunmadığı için hastanemizde kadın doğum kliniği ilk kez kurulmuştur. Başlangıçta Zekai Tahir Burak hastanesinden görevlendirme yoluyla alınan 2 asistan ve 4 uzman ile hizmet verilmiştir. Kliniğimize ait doğum salonu bulunmadığından başlangıçta yalnızca elektif sezaryenler kabul edilmiş daha sonra doğum salonu ve acil ameliyathanemiz açılarak hizmete girmiştir. Beş yıl gibi kısa sürede kliniğimiz her türlü jinekolojik operasyonun yapıldığı ortalama ayda 3000 poliklinik ve 90-100 doğumun gerçekleştiği modern bir poliklinik halini almıştır.

Şu anda 14 asistan, 6 uzman ve 1 şef yardımcımız mevcuttur. Değişik dönemlerde uygulanan kurslarla bütün elemanlarımız yenidoğan resüsitasyonu ve anne sütü eğitimlerini alarak sertifikasyonları sağlanmıştır. Sezaryen oranımız % 15 civarında seyretmekte olup dünya standartlarında ve Türkiye ortalamasının altındadır.

Teknik ekipman olarak 2 adet USG, kolposkopi ve bir hayırsever vatandaş tarafından bağışlanan endoskopi cihazımız bulunmaktadır. Kliniğimize yeni katılan şef yardımcımız Doç.Dr.Akın Sivaslıoğlu tarafından kurulan ürojinekoloji kliniği hizmet vermeye başlamıştır.

Yapılan ameliyatların isim listesi:

Abdominal histerektomi Vajinal histerektomi Diagnostik&operatif laparaskopi Diagnostik&operatif histereskopi Laparaskopi yardımlı vajinal histerektomi (lvah) Askı operasyonlar(tvt, tot, prepubik askı) Kolporafianterior&posterior Posterior ıvs Ön&arka kompartmana meş yerleştirilmesi Sakrokolpopeksi Manchester rothergill Genital fistül operasyonları (rektovajinal & vezikovajinal) Vajinoplastiler Over, tuba, endometrium, servikal kanser operasyonları Pelvik ekzantrasyon

Hatıra Köşesi

Anadolunun bir köyünden gelen 18-20 yaşındaki genç kız karnının hızla büyümesi nedeniyle başvurdu.Dış görüntüsü miadında bir gebeliğe benzeyen hastamız opere edilerek 12 kg ağırlığında over kisti çıkarıldı.Post operatif dönemde hastanın ailesinin,bu kocaman kitlenin çevredekiler tarafından gebelik sanılabileceği endişesini belirtmesi üzerine basın mensupları çağrılarak ,kitle çıkarılmasına ilişkin haber yapıldı. Bir başka hastamız 5 yıldır devam eden total uterin problabsus nedeniyle başvurdu.hiç yakını bulunmadığından dahili ve jinekolojik sorunları tedavi edildikten sonra uzun bir süre sosyal endikasyon ile kliniğimizde misafir edildi.Sosyal hizmet uzmanlarının aracılığı ile taburculuğu sağlandı. Bu iki örneği, hastalarımızı sosyal çevreleriyle birlikte bir bütün olarak değerlendirmemiz gereğini vurgulamak amacıyla paylaşmayı uygun gördük

© 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Telefon: 0312 291 25 25 | Web : www.ataturkhastanesi.gov.tr
Bilgi İşlem Teknik Donanım Birimi Tarafından Hazırlanmıştır.