haberbanner
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ANKARA ATATÜRK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ ACİL TIP KLİNİĞİ TÜM UZMAN VE ASİSTANLARI DOÇ DR AYHAN ÖZHASENEKLER VE DOÇ DR ŞERVAN GÖKHAN EDİTÖRLÜĞÜNDE ACİL TIP YETERLİLİK SINAVLARINA HAZIRLIK KİTABINI TÜRKÇEYE ÇEVİREREK ACİLTIP CAMİASINA KAZANDIRDILAR

Değerli Acil Tıpçılar,

Dünyanın birçok yerinde bir çok branş ile ilgili yeterlilik sınavları yapılmaktadır. Biz Acil Tıpçılar için en yakınımızda Avrupa Acil Tıp Yeterlilik Sınavları yapılırken ülkemizde bu sistem branşımız için hala oturmuş durumda değil.

Yeterlilik sınavlarına hazırlık; kılavuz kitapların okunmasını hatta tekrar edilmesini gerektiriyor. Özellikle tekrarlar için; sınavların stratejilerini içeren, bilinmesi gerekenleri küçük hatırlatıcı kutular ve notlarla gösteren, günlük pratiğimizde hemen hepimizin karşılaştığı olgu örnekleri ile zenginleştiren, çevirisini yaptığımız bu kitabın, giriş bölümünde Amerikan Acil Tıp Kurulu tarafından oluşturulan yeterlilik sınavları hakkında, soru dağılım yüzdelerinden tutun da, bu kitabın nasıl kullanılacağı, sınava hazırlanma ve sınav esnasında uygulanacak stratejiler hakkında da bilgiler yer alıyor.

Hem günlük pratiğimize katkısını düşünerek, hem de kliniklerimizde yaptığımız asistan sınavlarına yardımcı olması umuduyla, aynı zamanda ülkemizde olmasını arzu ettiğimiz Acil Tıp Yeterlilik Sınavları için bir adım olması düşüncesiyle bu kitabın çevirisini yaparak sizlerin ilgisine sunuyoruz.

Öncelikle Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği olarak tüm uzman ve asistan arkadaşlarımızla birlikte, ‘elimizden kaçan kurtulmaz’ düşüncesiyle çalışmaya başladık ve yaklaşık 3 ayda süreci tamamladık. Bu kadar kısa sürede ve organize bir şekilde bitirmemizde tüm asistan ve uzman arkadaşlarımızın, editör yardımcısı arkadaşlarımızın, verilen sürelere uyması ve gayretleri gerçekten mükemmeldi. Buradan onlara tekrar ‘’YÜREK DOLUSU TEŞEKKÜRLER !”

Bir TEŞEKKÜR de, bu süreçte bizleri hoşgörü ile karşılayan ailelerimize… Özveri ile çalışan tüm Acilcilere atfediyoruz…
İyi okumalar…
Klinik olarak sloganımız; ‘Birlikte daha güçlüyüz!’…
Çeviri Editörleri
Doç Dr Ayhan ÖZHASENEKLER
Doç Dr Şervan GÖKHAN
Ankara, 2015

haber_alt