• Beslenme ve Diyet Birimi

Beslenme ve Diyet Birimi Hastanemiz bünyesinde Klinik , Poliklinik ve Toplu Beslenme hizmetlerini yürütmektedir.Bu hizmetler birimimiz bünyesinde buluna diyetisyenler tarafından yürütülmektedir .

Başdiyetisyen;

Dyt. Özen IŞIK, Başdiyetisyen, beslenme hizmetlerinin her aşamasında görev yapan diyetisyenler ve diğer tüm mutfak personelinin yönetimini,organizasyonunu ve denetimini sağlar.Hastane idaresi ile koordinasyonu,hastanenin yiyecek-içecek servisinin yönetim ve organizasyonunu yapar.Yiyecek içecek ihaleleri için gerekli teknik şartnameleri hazırlanmasında görev alır.Personelin ve hastalarının sağlıklı güvenilir beslenme ilkelerine uygun olarak beslenmesini planlar ve uygulamasını sağlar.Yiyecek ve içecek servisinde görev alan aşçı ve garsonların eğitimini organize eder. Birimde çalışan diyetisyenlerin çalışma alanları ile ilgili görev dağılımını yapar.Muayene ve Kabul komisyonunda yer alır.

Diyetisyenler;

Dyt. Aliye Vildan YURDAKUL, Dyt. Olgu AZİZOĞLU, Dyt. Halil ÇORLU, Dyt. Gülgün TOPKARA, Dyt. Fatma BEŞAĞIL ,Dyt. Songül AKKAN, Dyt. Battal TAŞKIRAN, Dyt. Naile FAİDECİ, Dyt. Nejla ŞENSOY, Dyt. Emel ZALALTUNTAŞ, Dyt.Handan SARIKAYA, Dyt. Zerrin DEMİRŞAHİN

Kurum Diyetisyeni;

Baş diyetisyenle birlikte kurum yönetiminde görev alır.Hastanemiz Kontrol Teşkilatının üyesidir.Yemek hizmetinin günlük tüm aşamalarının kontrolünü yapar.

Klinik ve Tedavi Diyetisyeni;

Hastane genelinde tüm kliniklerde diyetisyen görev almaktadır.Diyetisyenler,hastanede yatan hasta ve refakatçilerin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlar.Hastaların hastalıklarına uygun alması gereken diyet listelerini kişiye özel olarak hazırlar.Uygulanacak diyetlerin hastaya düzgün ve hijyenik bir şekilde servis edilmesini sağlar.

Diyaliz Ünitesi Diyetisyeni ;

Diyaliz diyetisyeni son dönem böbrek yetersizliği olan ve rutin olarak diyalize giren hastaların diğer hastalıklarını da göz önünde bulundurarak kişiye özel en uygun diyet programını planlar. Aylık kan tahlili sonuçlarının kaydını tutarak diyaliz hastasının diyete uyup uymadığını belirler ve hastayı diyetine uyması için teşvik ederek hastayı takip eder.

Poliklinik Diyetisyeni;

Hastanemiz diyet polikliniğinde her gün bir diyetisyen görev yapmaktadır.Diyet polikliniğine doktor tarafından yönlendirilen kişilere hastalıklarına uygun diyet eğitimleri verilmekte ,takip gerektiren hastalar rutin aralıklarla takip edilmektedir. Balgat Endotem Polikliniğinde iki diyetisyen,Danıştay Sağlık Merkezinde haftada yarım gün bir diyetisyen görev yapmaktadır.

Diyet polikliniğinde; Diyabet, Böbrek Hastalıkları, Safra Kesesi Hastalıkları, Obezite, Mide ve Bağırsak Hastalıkları,Test Diyetleri (kolonoskopi,şeker yükleme testi,gaitada gizli kan v.b.) Karaciğer Hastalıkları,Kabızlık,İshal, Pankreatit, Böbrek Taşları, Kalp ve Damar Hastalıkları,Kanser , Kemik ve Eklem Hastalıkları, Sinir Sistemi Hastalıkları , Alerjik Hastalıklar ,Gebe beslenmesi , Çocuk Beslenmesi ve sporcu Beslenmesi gibi konularda diyet verilmektedir.

Klinik Nütrisyon ;

Klinik Nütrisyon Biriminde bir diyetisyen görev yapmaktadır.Enteral ve parenteral beslenme ekibinin doğal üyesi olan beslenme ve diyet uzmanı,bu ekibin denetiminde tedavi alan hastaların enteral ve parenteral beslenme programlarını planlayarak,uygulamasını sağlar.Beslenme programlarını denetler ve hasta eğitimini yapar.Evde enteral ve parenteral beslenmesi gereken hastaların beslenme programlarını düzenler,hastaya ve aile yakınlarına eğitim verir.

© 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Telefon: 0312 291 25 25 | Web : www.ataturkhastanesi.gov.tr
Bilgi İşlem Teknik Donanım Birimi Tarafından Hazırlanmıştır.